5056cd94dbfdf105abc9286690f7be18McMackin R.A., Newman E., Fogler J.M., Keane T.: Terapia traumy. Teoria i praktyka terapii opartej na dowodach. Harmonia 2015.

To książka dla tych, którzy podejmują głęboką refleksję nad istotą pracy terapeutycznej z klientami, dla których spotkanie z klientem jest inspiracją do zadawania nowych pytań i poszukiwania odpowiedzi. Ta książka odwołuje się nie tylko do współczesnych osiągnięć z dziedziny psychotraumatologii, ale również przypomina o tym co stanowi istotę procesu terapeutycznego- „podchodzenia z otwartym umysłem do słuchania ofiar traumy”, które stanowi „wyzwanie, źródlo ekscytacji i odkryć” ( Lindy, 2015). Kolejne rozdziały sygnowane nazwiskami znanych naukowców, psychiatrów i terapeutów są niczym przystanki na terapeutycznej ścieżce – od konceptualizacji terapii, oceny klinicznej klienta poprzez wspieranie procesów zdrowienia i wypracowywanie sensu życia po traumie po promowanie pozytywnej jakości życia po urazie.

W czwartej części „Terapii Traumy” Czytelnik ma szansę zapoznać się ze wskazówkami dotyczącymi specyfiki terapii PTD i zaburzeń współwystępujących takich jak nadużywanie substancji psychoaktywnych, chroniczny ból, pourazowe uszkodzenie mózgu czy deficyty neurologiczne.

Niekwestionowanym walorem książki są opisy przypadków z łatwo przyswajalnym komentarzem odnoszącym się do badań naukowych i terapii opartych na dowodach.

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem książki.

Gorąco zachęcam do lektury!

dr n. med. Dorota Merecz-Kot